Tarsus Lahdi

Tarsus Lahdi2Tarsus/Mersin’den Kaçırılan ve ABD’nin devlet müzesi olan ve New York’ta bulunan Metropolitan Müzesinde Sergilenen Lahit, Mersin, Tarsus’tan kaçırılmıştır. Yurt dışında seyahat ederken ve müzeleri gezerken, eserlere daha farklı bir gözle bakmaya ne dersiniz. Hırsızlar ve kaçakçılar, Batı müzelerini yıllarca beslediler. Metropolitan Müzesinin sayfasında da, Lahdin, Tarsus’tan çıkarıldığı zaten yazıyor. Ancak, tepkilerden kaçınmak istiyorlar ki, Türkiye ya da Anadolu ibaresinin kullanılmasından kaçınılmış. Asia Minor denmiş, yani Küçük Asya. Küçük bir hatırlatma: dünyanın en önemli hazinelerinden birisi olan Karun’un hazinesi de, kaçakçılar tarafından Metropolitan Sanat Müzerine satılmıştı.

http://arkeolojihaber.net/2013/02/01/tarsustaki-lahit-mezarin-abdye-kacirildigi-iddiasi/

Tarsus’taki Lahit Mezar’ın Abd’ye Kaçırıldığı İddiası

Tarihçi Cezmi Yurtsever, Tarsus’taki Roma dönemine ait lahit mezarın, 1870 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) kaçırıldığını iddia etti. Yurtsever, lahitin tekrar Türkiye’ye getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e çağrıda bulundu.

Tarihçi Cezmi Yurtsever, ABD’nin New York kentinde bulunan ‘Metropolitan Sanat Müzesi’nin koleksiyon arşivinde yaptığı araştırmalar sırasında, Tarsus’taki Roma dönemine ait lahit mezarın, yasal olmayan yollarla bu ülkeye kaçırıldığı bilgisine ulaştığını ileri sürdü. Lahitin, ABD’li konsolosluk memurları tarafından kaçırıldığını savunan Yurtsever, “Metropolitan Müzesi 169. salonda teşhir edilen Roma Lahit mezarı M.S 2. yüzyıla ait ve üzerindeki figürler ile arkeoloji dünyasında bir eşi daha bulunmayan eserler arasında gösteriliyor. Roma lahit mezarı, Tarsus’un antik Roma dönemi tarihini de aydınlatacak özellikler taşıyor” dedi.

Yurtsever, lahitin kaçırılması ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında ve 19. yüzyıl ortalarında Adana eyaletinin en önemli siyasi misyon merkezi Tarsus şehri idi. Yabancı konsolosluklar burada hizmet veriyordu. ABD’nin Tarsus’ta konsolosluk açması 1860’lı yıllara denk geliyor. ABD Konsolosluğu’nda görevli memurlardan Abdo Debbas’ın organize ettiği kaçak kazıda, lahit mezarının bulunmasının ardından, mezar sandığın içine koyularak, çok sayıda öküzün çektiği bir araba yardımıyla Mersin limanına getirildi. Lahit mezar, buradan buharlı bir gemi ile ABD’ye kaçırıldı. Sonrasında 1870 yılında kurulma çalışmaları süren New York Metropolitan Müzesi’ne satıldı. Müzenin koleksiyon envanter defterine ‘Roma dönemi eserler 70.1’ numara ile kaydedilen tarihi eser, Metropolitan Müzesi’nde Roma döneminin en önemli tarihi eserleri arasında sergileniyor.”

Yurtsever, yasal olmayan yollarla kaçırıldığını düşündüğü lahit mezar için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e de seslendi. Yurtsever, eserin Türkiye’ye getirilmesi için Çelik’ten destek vermesini istedi.

31.01.2013 Mynet Haber

 

http://www.metmuseum.org/toah/works-of-art/70.1

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s