Herkül’ün 12 İşi Lahdi

pergelahit

İSVİÇRE, ÜZERİNDE HERKÜL’ÜN 12 İŞİ TASVİR EDİLEN PERGE LAHDİNİ İADE EDECEK Mİ?

2010 yılının Aralık ayında, İsviçre’nin Cenevre gümrüğünde, genç bir gümrük görevlisi tarafından, şüpheli bir lahit fark edildi.

Gümrüğe staj başvurusunda bulunan arkeoloji mezunu bu genç, televizyonda izlediği programdan aklında kalan lahdi, daha önceden antika kaçakçılığı olaylarında, Mısır ve ABD’de adli sıkıntıları olan, Phoenix Sanat Galerisi’nin eşyaları arasında fark etti.

Tarih ve Sanat Müzesi Müdürü ile yaptıkları incelemeler neticesinde, bu kalitede korunmul olan dünyada sadece 19 tane lahdin olduğu, kaynağının Türkiye’nin Antalya şehrinde bulunan Perge Ören Yeri olduğunu, muhtemelen 2001 yılında gerçekleştirilen bir kaçak kazı sonucunda kaçırıldığına kanaat getirdiler.

Lahde el konuldu, Türkiye lahdin peşinde, İsviçre makamlarının bu çok değerli lahdi kime verecekleri ise halen belli değil.

Lahit, Kültür ve Turizm Bakanlığının yurtdışında takip ettiği eserlerden.

Perge’den kaçırılmış

Ömer ERBİL
20 Ekim 2014
Bu bizim Herkül

2012 yılında Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilen mermer üzeri heykellerle bezeli Herakles Lahdi’nin, Antalya Perge’den kaçırıldığı kesinleşti. Lahtin bir benzerinin Antalya Müzesi’nde olduğu anlaşıldı.

Aynı taş ustasının elinden çıktığı tespit edilen lahitlerin üzerindeki pek çok figür bile neredeyse tıpatıp aynı. Halen İsviçre’de mahkemesi devam eden lahit için Kültür ve Turizm Bakanlığı hukuki mücadeleyi sürdürüyor. Cenevre Gümrüğü’nde arkeoloji meraklısı bir görevli tarafından fark edilerek alıkonulan lahit, İsviçre Phoenix Sanat Galerisi üzerine kayıtlı. İsviçre makamlarının yürüttüğü soruşturma neticesinde lahde el konuldu. Türkiye olaydan haberdar olunca bir ekibi İsviçre’ye gönderdi. Lahdin Antalya Perge’den kaçırılmış olduğuna karar verilerek İsviçre’de açılan dava sürüyor.
Perge Antik Kenti sınırları içindeki nekrapol (mezarlık) alanı uzun yıllar özel mülktü. Yıllarca arazi sahipleri ve defineciler tarafından bu alandan lahitlerin kaçak kazılarla çıkarılıp satıldığı belirlendi. Arazi sahibi Elmalı Cezaevi’nde yatan A.Ç. Herakles Lahti ile ilgili verdiği ifadede amcasının kendisine 2001 yılında bir lahit sattığını söylediğini itiraf etti. Lahtin kaçak çıkarıldığı arazide yapılan arkeolojik kazılarda bazı lahitlerin parçalanarak kaçırıldığı görüldü. İsviçre’de soruşturmayı yürüten savcı 1 yıl önce Antalya’ya gelerek Perge’yi ve Antalya Müzesi’ni gezdi. İsviçreli savcı, A.Ç ile de görüştürüldü.  Antalya’da sergilenen lahit de kaçak kazılar sonucunda yurtdışına kaçırılmış. Lahdin bir yüzünü 1983 yılında ABD Paul Getty Müzesi ülkemize iade etmiş. Lahtin ön yüzü ise 1998 yılında Almanya’daki Schwartzkopff Koleksiyonu’ndan iade yoluyla alınmış. Antalya Müzesi şimdi müze koleksiyonunda sergilenen lahtin yanına astığı duyuru levhası ile Cenevre’de yakalanan lahti geri istiyor.

Alıntı: Hürriyet

20 tonluk lahit için hukuk savaşı sürüyor

İsviçre’de bir gencin ihbarıyla yapılan incelemede, Antalya’dan 2001’de kaçırıldığı sanılan 20 tonluk bir lahit ele geçirildi. Herkül’e ait 12 figürün bulunduğu lahidin Türkiye’ye dönmesi için hukuk mücadelesi veriliyor

20 tonluk lahit için hukuk savaşı sürüyor

Mehmet ÇINAR-Teslime TOSUN DHA

Antalya’nın Perge antik kentinden İsviçre’ye kaçırılan ve üzerinde Herkül’e ait 12 figürün bulunduğu, yaklaşık 20 tonluk lahidin Türkiye’ye dönmesi için hukuk mücadelesi veriliyor. Mücadelenin yılbaşı gibi sonuçlandırılarak lahidin Antalya’ya dönmesi bekleniyor.
İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde bir gencin ihbarıyla savcılık ve polis tarafından yapılan incelemede, Perge’den 2001’de kaçırıldığı sanılan 20 tonluk bir lahit ele geçirildi. Üzerinde Herkül’e (Herakles) ait 12 figürün bulunduğu lahdin Cenevre’deki Phoenix Antik Sanat Galerisi malları arasında gösterilmesine karşın, kaçırılmış olabileceği şüphesi üzerine Türkiye ile temasa geçildi. İsviçre’nin bir savcı görevlendirdiği olaya ilişkin Türkiye de İsviçre’de bir avukat tuttu.

Savcı Antalya’ya geldi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmesinin ardından, yaklaşık 1 ay önce İsviçreli savcı ve Türkiye’nin avukatı, Antalya’ya geldi ve Perge Antik Kenti’nde lahitlerin çıkarıldığı yerde inceleme yapıldı. Perge kazılarını yürüten Prof. Dr. İnci Deleman ve Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu’nun da ifadelerine başvurulan inceleme sırasında ekibe, Antalya’dan görevli savcı Osman Şanal eşlik etti.
Perge’deki incelemelerin ardından İsviçreli savcı, Savcı Şanal’ın gözetiminde sorumlu olduğu düşünülen ve başka bir kaçakçılık olayından dolayı Elmalı Cezaevi’nde yatan A.Ç. ile görüştü ve bu kişinin kaçakçılığı doğruladığı belirtildi. İsviçreli savcı, ayrıca daha önce kaçırılan ve Antalya Müzesi’ne geri dönen ’Yorgun Herakles’, Brooklyn ve diğer lahitler hakkında da yetkililerden bilgi aldı. Kısa süre sonra da Antalya Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal lahit konusunda Cenevre’de incelemelerde bulundu.

İadesi için çalışma başladı
İsviçre hükümetinin duyarlı davrandığı paha biçilemez lahit için uluslararası düzeyde hukuki süreç başlatıldı. Türkiye’den Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra, Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nca yakından takip edilen olayda, Perge’den kaçırıldığı belirlenen lahdin yeniden Türkiye’ye getirilmesi için yoğun çalışma yürütülüyor. Türk yetkililere göre, Phoenix Antik Sanat Galerisi’ne karşı yürütülen hukuki mücadelenin, yılbaşına kadar veya yılbaşının hemen ardından sonuçlandırılarak, lahdin Antalya’ya geri getirilmesi düşünülüyor.
Antalya’nın Aksu İlçesi sınırlarında bulunan, Pamfilya döneminin başkenti, Helenistik ve Roma dönemlerinin önemli kentlerinden Perge’den 2001 yılında kaçırıldığı belirlenen lahdin üzerinde, Herkül’e (Herakles) ait 12 görevin betimlendiği 12 ayrı figür yer alıyor.

‘Yorgun Herkül’  mücadelesi yıllar sürdü

1970’li yıllarda Perge antik kentinden kesilerek kaçırılan Yorgun Herkül heykeli de onlarca yılı alan mücadelenin ardından Antalya Müzesi’ne döndü. Kaçırıldıktan sonra sonra bir kısmı İstanbul-Kumkapı’da bir kamyonda, alt kısmı Prof. Dr. Jale İnan tarafından ABD’deki Paul Getty Müzesi’nde, üst kısmı da gazeteci-yazar Özgen Acar tarafından New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde tespit edilen ’Yorgun Herkül’, Türkiye’nin yoğun girişimleriyle en son 2011’de üst kısmı ABD’den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağıyla getirildi. Heykel birleştirilerek Antalya Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Alıntı: Milliyet

Kaçırılan lahdin benzeri Antalya Müzesi’nde

Kaçırılan lahdin benzeri Antalya Müzesi'nde

CENEVRE’DE YAKALANAN LAHİT

RADİKAL- Lahdin bir benzerinin Antalya Müzesi’nde olduğu anlaşıldı. Aynı taş ustasından çıktığı tespit edilen lahitlerin üzerindeki pek çok figür bile neredeyse tıpatıp aynı. Halen İsviçre’de mahkemesi devam eden lahit için Kültür ve Turizm Bakanlığı hukuki mücadeleyi sürdürüyor.

Cenevre Gümrüğü’nde arkeoloji meraklısı bir görevli tarafından fark edilerek alıkonulan lahit İsviçre Phoenix Sanat Galerisi üzerine kayıtlı. İsviçre makamlarının yürüttüğü soruşturma neticesinde lahde el konuldu. Türkiye olaydan haberdar olunca bir ekibi İsviçre’ye gönderdi. Lahidin Antalya Perge’den kaçırılmış olduğuna karar verilerek İsviçre’de dava açıldı. Dava devam ediyor.

Perge Antik Kenti sınırları içindeki nekrapol (mezarlık) alanı uzun yıllar özel mülktü. Nekrapol alanı sınırları geçen yıl kamulaştırıldı. Ancak yıllarca arazi sahipleri ve defineciler tarafından bu alandan lahitlerin kaçak kazılarla çıkarılıp satıldığı belirlendi. Arazi sahibi Elmalı cezaevinde yatan A.Ç. Herakles lahdi ile ilgili verdiği ifadede amcasının kendisine daha önce 2001 yılında bir lahit sattığını söylediğini itiraf etti. Buradan yola çıkılarak lahidin kaçak çıkarıldığı arazide yapılan arkeolojik kazılarda bazı lahitlerin parçalanarak kaçırıldığı görüldü. İsviçre’de soruşturmayı yürüten savcı 1 yıl önce Antalya’ya gelerek Perge’yi ve Antalya müzesini gezdi. Kendisine Antalya Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal eşlik etti. İsviçreli savcı A.Ç ile de görüştürüldü.


 ANTALYA’DAKİ LAHİT

Diğer yandan İsviçre gümrüğünde yakalanan Herakles lahdinin bir benzeri yine Perge’deki kaçak kazılarda çıkarılan lahitle aynı olduğu tespit edildi. Antalya müzesinde sergilenen benzer lahdin üzerindeki ‘’Herkül’ün 12 İşi’’ tasvir edildiği figürlerin birebir benzerliği dikkat çekti. Lahitin yan yüzündeki Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak, Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek tasvirleri her iki lahitte de aynı ustanın elinden çıktığı anlaşıldı. Lahit kapağındaki aslan başları, lahit kapağının köşelerine yerleştirilen bezemeli süslemeler de (akroter) birebir aynı olduğu gözlemlendi.

Aslında Antalya’da sergilenenlahit de kaçak kazılar sonucunda yurtdışına kaçırılmış. Lahdin bir yüzünü 1983 yılında ABD Paul Getty Müzesi ülkemize iade etmiş. Lahdin ön yüzü ise 1998 yılında Almanya’daki Schwartzkopff koleksiyonundan iade yoluyla alınmış.
Antalya Müzesi şimdi müze koleksiyonunda sergilenen lahdin yanına astığı duyuru levhası ile Cenevre’de yakalanan lahdi geri istiyor.

Herakles Lahdi: Yan yüzünde Herakles’in (Herkül) 12 görevinin yüksek kabartma olarak tasvir edildiği, yaklaşık 2.35 metre boyunda 1.12 metre genişliğinde olan lahit arkeoloji literatüründe ‘’Torre Nove’’ olarak adlandırılan tipte olup ‘’Küçük Asya Lahit’’ grubuna girmektedir.

Alıntı: Radikal

21.06.2015-Türkiye Kayıp Kültür Hazinelerini Arıyor

Herkül’ün lahdi Türkiye’ye dönüyor

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 5 yıl önce Perge’den kaçırılan tarihi eserin Türkiye’ye teslim edilmesine karar verildiği bildirildi

5 yıl önce Perge Antik Kenti’nden kaçırılan Herkül lahiti Türkiye’ye teslim edilecek. Cenevre Kantonu Başsavcılığı, Roma dönemine ait üzerinde “Herkül’ün 12 işi”nin tasvir edildiği lahitin Türkiye ‘ye iade edilmesine karar verdi.

Cenevre Gümrüğü, Yunan mitolojisinde Herakles, Roma mitolojisinde Herkül olarak bilinen mitoloji kahramanına ait 12 figürün tasvir edildiği lahitin kaçırılmış olabileceğine dair bir ihbar üzerine yapılan incelemenin ardından tarihi esere el koymuş ve Türkiye ile temasa geçmişti.

İsviçre Kültür Bakanlı’ğı ise, 2011’de ikinci yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu döneminde yapılan lahitinAntalya ‘dan İsviçre’ye kaçırıldığını açıklamıştı.

Kaynak: t24

01.10.2015-Türkiye Kayıp Kültür Hazinelerini Arıyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s