Halikarnas Mozolesi

Yitik Miras

Sitemiz www.yitikmiras.comadresine taşınmaktadır. Bu siteyi ziyaret ederbilirsiniz.

 

Halikarnas Mozolesi

.

2

 

Halikarnas Mozalesi…

Zamanında dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilmiş, devasa yapı…

Kalıntıları Muğla Bodrum’dan İngilizler tarafından yasa dışı olarak taşınarak, İngiltere’ye götürülmüş. Haliharızda, British Museum’da sergileniyor.

Yurt dışında müzeleri gezerken, eserlere daha farklı bir gözle bakmanın, zamanı gemedi mi artık?

Bodrumluların hakkını savunmak adına, Remzi Kazmaz ve 30 avukat, eserlerin Türkiye’ye iadesi için bir hukuk mücadelesi başlattılar.

Bu, resmi görevlilerinin uğraşların dışında, usivil bir girişim olması açısından çok önemli.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, lehimize ya da aleyhimize karar verebilir. Bu ikinci planda önemli. Bütün müzecilik dünyasının gözü bu davada. Birinci planda önemli olan ise, İngilizlere yapmış oldukları talanın bir kez daha hatırlatılması…

Avukatlarımızın uğraşlarına, paylaşarak destek olabiliriz.

Kaynaklar:

http://www.arkeolojikhaber.com/?p=1590

http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/22117389.asp

http://www.sabah.com.tr/kultur_sanat/sergi/2012/12/10/halikarnas-heykelleri-icin-aihmye-gidiyoruz

http://haber.gazetevatan.com/halikarnas-icin-aihm-seferi/498191/30/Haber

http://www.aktifhaber.com/tutuklu-tarihimizin-ozgurlugu-icin-birlik-olmaliyiz-702264h.htm

http://www.guardian.co.uk/culture/2012/dec/08/turkey-british-museum-sculptures-rights

http://www.askinmabedi.com

 

 

 

Halikarnas Mozolesi

Dünyanın yedi harikasından biri olan bu anıt mezar bundan ort. 2400 yıl önce Muğla / Bodrum'da yapılmıştır.

 

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen bu baş yapıt Kral Mausollos’un Mezarı, karısı ve kızı tarafından Halikarnas da büyük bir devasal mezarlık yaptırılmıştır. Mimari açıdan hem Yunan mimarisi kullanılmış hemde piramit olmasından dolayı Mısır mimarisi de birleştirip ortaya iki medeniyetin birleşmesi sonucu bu anıt ortaya çıkmıştır. O dönemde bu Kral Mausollos’un Mezarı halk mozole olarak adlandırılmış ve günümüze kadar bu isimle birlikte gelmiştir. Dünyanın 7 harikası olarak kabul edilen bu mimari ise yanlarında açık alanlar olmasından dolayı açık hava müzesi olarak da kullanılmıştır. Yapının üzerinden çok iyi bir mimarlık gerektiren ince çizgiler ve motifler bulunurken günümüzde bu yapıt maketler ile sergilenmektedir.

Anıt mezarın ön görünümü.

Anıt mezarın çaprazdan çizim görünümü.

Kral Mausollos’un Mezarı tam olarak anlamak isteyenler ilk olarak müzesini ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Böylece büyük bir çukur içerisinde bulunan Dünyanın 7 harikasıolan esere biraz daha yakın olabilirler. Yüksekliği açısından bir çukur halinde bulunan mozole 242 metre yüksekliğinde bulunurken taban ölçüleri ise 32 x 38 cm arasında idi.Kral Mausollos’un Mezarı üst kısmına doğru yavaş yavaş piramit şeklini alırken 24 adet basamağı ile en zirve şeklinde bulunmaktaydı. Çatısından ayrı bir güzellik bulunurken dört atın çektiği olarak tahmin ediken Mausolos ve Artemisia heykelleri ile Dünyanın yedi harikası olan daha güzel bir mimariye kavuşturulmak istenmiştir.

Bodrum'daki anıt mezarın kalıntıları. Parçaların ayakta kalanları 1851 yılında İngiltere'ye götürüldü.

Kral Mausollos’un Mezarı bir çukur içerisinde bulunmakta ve bu çukur içerisinden kalıntılarına ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca 1856 yılında İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından yapılan çalışmalarda Mozole’nin  parçaları İngiltere’de bulunanBritish Museum (britanya müzesi)‘a götürülmüştür.  Kral Mausollos’un Mezarıne kadar basit bir yapı olarak gözükse de profesyonel mimarlık bilgisi isteyen ve içerisi bakımında da ayrı bir gizemliliğe sahip bir mezardır. 12 yüzyıllarda Yunanlılar Bodruma geldiklerindeDünyanın 7 harikası olan bu esere yıkık şeklinde görmüş ve burada Bodrum kalesini yapmışlardır. Bir çok ince ayrıntı ile yapılmış olan bu eser kalıntıları hale ülkemizde olurken büyük bir çukur üzerinde eser halinde az kalıntıları vardır. Bir çok bilim insanı bu eser hakkında halen çalışmalarını sürdürmektedir.

Mezar daha önce definecilerin ve tarihi eser kaçakcılar tarafından biliniyordu.

Ertuğrul Günay'da mezar keşfinde yer aldı.

Mezara ulaşmaya çalışırken.

Mezar keşfedildi
Kralın mezarının bugüne kadar bulunamamıştı. Bodrum içerisinde bir çok araştırma ve çalışma yapılmış fakat yine de kralın mezarına ulaşılamamıştı. Ta ki yıl 2011′ i gösterene kadar. Muğla’nın Milas ilçesinde Uzunyuva olarak bilinen alanda bir gazetecinin ihbari ile 2500 yıl öncesinde yapılmış ve at kılı ile korunduğu tespit edilmiş mezar bulundu. Gizli geçitler ile ulaşılması bir hayli zor olan mezara ulaşma çalışmalarına dönemin Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay’da katılmıştır. Mezar bulunmadan önce bir çok defineci ve tarihi eser kaçakçısı tarafından bilindiği ve zarar uğratıldığı görülmüştür.

Alıntı: http://dunyaninyediharikasi.net/tag/halikarnas-mozolesi/

 

 

Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede

Halikarnas Mozolesi – Halikarnas Mozolesi Nerede

halikarnas mozolesi fotoğrafları

Halikarnas Mozolesi Tarihi – Halikarnas Mozolesi Hakkında Bilgi

Antik çağda Kral Mausolos adına, karısı ve kız kardeşi (Artemisia) tarafından mezarlık anıtı olarak yaptırılmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren, oldukça büyük boyutlardaki mezarlıktır. Bu öneminden dolayı kendisinden sonra yapılan aynı şekilde yapılan tüm yapılara Mozole adı verilmiştir. Yani Mozole adı, Kral Mausolos’un adından kalmıştır.

Karya Satrabı Mausolos, kendi yönetimi zamanında yaklaşık olarak MÖ 355’ye yapıya başlamıştır. Onun ölümünden sonra MÖ 353 yılında karısı, aynı zamanda kız kardeşi Artemeisia anıtın yapımını sürdürmüş, onun da ölümünden sonra MÖ 351 senesinde Mausolos’un diğer kardeşleri inşaata evam etmişlerdir. Yaklaşık MÖ 340’lı yıllarda Piksodaros’la Ada arasındaki satraplık mücadelesi sırasında yarım bırakılmıştır. Anıtı en son ayakta görenlerden biri MS 12.yüzyılda yaşamış Piskopos Eustathios’tur. 1500 yıl ayakta kalan bu anıtın günümüze kalan kısmı maalesef yıkıntı ve kalıntılardan ibaret.

Halikarnas Mozolesine Nasıl Gidilir Adresi Yol Tarifi

Halikarnas mozolesi nerededir? Halikarnas Mozolesi, Tepecik Bodrum Muğla. Neyzen Tevfik Cd ve Turguz Reis 1,6 km, 4 dk. Eski Hükümet sk yönünde kuzeydoğuya ilerleyin. Gerence sk, Neyzen Tevfik cd. Fıkrateyn sk.

Alıntı: http://www.gezilecekyer.org/halikarnas-mozolesi-halikarnas-mozolesi-nerede/

 

 

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi (ya da Mausoleion), Kral Mausolos ismine karısı ve kız kardeşi Artemisia(:en:Artemisia II of Caria en) tarafından Halikarnassos’da yaptırılmış, Dünyanın 7 harikasından biri sayılan, kolonları ile Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısı ile da Mısır mimarisini bir araya getiren, çok büyük ebatlardaki mezar. Bu öneminden ötürü kendinden sonra gelen, aynı stildeki bütün yapılara mozole denmiştir.

Mozole alanı bugün açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir. İçeri girildiğinde sağda Bodrum tipi bir ev görülmektedir. Solda görülen uzun yapı içerisinde Mausoleion’la alakalı kabartmalar, maket ve bazı çizimlerle yapıya ait mimari parçalar sergilenmektedir.

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri diye tanımlanan mozolenin yükselmiş olduğu yer bugün bir çukur olarak görülür. Bu çukurun ne olduğunu idrak etmek için ilk olarak kapalı sergi salonunun gezilmesi gerekir. Taban normları 32 x 38 metre ebatlarındaki Mausoleion, bir zamanlar uzun kenarı 242,5 kısa kenarı 105 metre olan geniş bir alanın kuzeydoğu köşesinde yükselmekteydi.

Antik yazarların söylediklerine göre Mausoleion, dört kısımdan oluşmaktadır. En altta yüksek bir kural (podyum); onun üstünde kenarlarında onbir, kısa kenarlarında 9 olmak üzere 36 İon sütunlu mabet şeklinde bir bölüm vardır; onun da üstünde 24 basamaklı piramit şekilli bir çatı ve en tepede 4 (dört) atın çektiği araba içerisinde Mausolos ve Artemisia’nın heykelleri yer almaktadır.

Anıtın yüksekliği hususunda Latin yazarı Plinius bilgilendirmektedir. Latinlerin dünyanın 7 harikası olarak gördüğü Mausoleion’un yüksekliği 180 İon ayağıdır. Bu da ortalama 55 metredir. Yirmi katlı bir apartmanın yüksekliği kadardır. Sergi salonundaki makette bu ölçü temel alınmıştır.

Antik yazarlar yapının mimarının Pytheos olduğunu kaydetmektedir. Ayrıca Satyros’un ismi da geçmektedir. Vitruvius, MÖ 4 (dört) . yüzyılın en mühim 4 (dört) heykeltraşının bu yapıda çalıştığını kaydetmiştir. Doğuda Skopas, batıda Leokhares, kuzeyde Bryaksis, güneyde Timotheos çalışmıştır. Bryaksis, Karyalı bir sanatçıdır. Diğer sanatçılar Yunanistan’dan getirilmiştir. Dört atlı arabayı mimar Pytheos’un yaptığı söylenmektedir.

Karya satrabı Mausolos, kendi yönetimi zamanında muhtemelen MÖ 355’te yapıya başlamıştır. Onun ölümünden sonra (MÖ 353) karısı, bunun yanında kız kardeşi Artemeisia anıtın yapımını sürdürmüş; onun da ölümünden sonra (MÖ 351) Mausolos’un öteki kardeşleri inşaata devam etmişlerdir. Muhtemelen, inşaat MÖ 340’ta Piksodaros’la Ada arasındaki satraplık mücadelesi sırasında yarım bırakılmıştır.

Anıt kabir ana kayanın kesilmiş olduğu yerlerden ve yeşil taşlardan anlaşılacağı üzere günümüzde görülen çukurun bulunmuş olduğu yerde yükselmekteydi. Anıtı son ayakta görenlerden biri M.S. 12. yüzyılda hayatış Piskopos Eustathios’tur. Bu anıtının 1500 sene ayakta kaldığını göstermektedir. Bu tarihten sonra anıtın bir zerzele sonucu yıkılmış olduğu sanılmaktadır . 1402 tarihinde Saint Jean şövalyeleri Bodrum’a geldiklerinde abidesi yıkık olarak görmüşlerdir. Şövalyeler abidesi taş ocağı olarak kullanmışlar hemen bütün taşlarını sökerek Bodrum Kalesi’ni yapmışlardır. İlk tahribat şövalyeler tarafından 1494 tarihinde yapılmıştır. Çukurun en derin yerinde bulunan aslolan kabir odası o çağda şövalyeler tarafından bulunamamış olduğu için, yok olmaktan kurtulmuştur. 1522 senesinde Saint Jean şövalyeleri kalelerini kuvvetlendirmek istemişler ve çevrede kale yapımında kullanılmak üzere eski yapı taşları aramışlardır. Mausoleion, son tahribata bu tarihlerde uğramıştır. Kalenin kuvvetlendirilmesinde görev alan şövalyelerden de La Touret kabir anıtının tahribini hatırasına yazmıştır. Günümüzde kiremit bir çatı altında kısmen korunmaya çalışılan 12 basamaklı merdiveni nasıl bulduklarını, kabir odasına giden koridorun 2 yanındaki heykelleri ve kabartmaları nasıl önce hayranlıkla izleyip sonra da parçaladıklarını bildirmektedir. Tam kabir odasına girecekleri zaman paydos borusunun çaldığını; aslolan odaya girmeden kaleye döndüklerini, ertesi gün geldiklerinde ise kabir odasının açıldığını, her yerde parçalanmış halde değerli kumaşlar ve altın ziynet eşyaları gördüklerini yazmıştır.

Bugün kabir odasının girişini kapatan 2 tonluk dikdörtgen bloklardan biri koridorun içerisinde görülmektedir. İngiliz incelenmeci Newton 1856-1857 senelerinde burada yaptığı kazı sırasında taş bloğu orijinal yerine götürmüştür. Kazı sırasında bulmuş olduğu kabartmaları, Mausolos ve Artemisia’nın heykellerini, 4 (dört) atlı arabanın parçalarını British Museum’a götürmüştür.

Daha önce Lord Stratford Canning (Türkiye’de bulunan İngiltere Büyükelçisi), 1846 senesinde Padişah Abdülmecit’ten aldığı izinle Bodrum Kalesi’nin duvarlarında görülen Mausoleion kabartmalarını da Londra’ya götürmüştür. Bugün yarı kapalı sergi salonunda, geçen asır buradan götürülen kabartmaların ne yazık ki alçı kopyaları sergilenmektedir.

Çukurun güneyinde bulunan ana kaya içerisine oyulmuş merdivenler burada Mausoleion’dan önce mevcut olan diğer bir kabir anıtına aittir. Mausoleion’un yapımı sırasında burası kesilerek örtülmüştür. Ana kaya çok yumuşaktır, yer yer dökülmektedir. Merdivenin dibinde sağda görülen kapı ana kaya içerisine oyulmuş bir koridora açılmakta koridorun sonunda Arkaik Devre ait (MÖ 6 (altı) . yüzyıl) bir kabir odası bulunmaktadır. Kapı girişinde ve merdiven duvarlarında görülen oyuklar adak yerleridir. Kapının sonunda dipte görülen kanallar “galeri” diye isimlendirilmekte, dolan suların boşaltılması için kullanılmış olduğu anlaşılmaktadır. Bu galeri de Mausoleion’dan önceye aittir. Koridorun sonunda, solda büyük bir kabir odasına açılmaktadır. Bu oda ana kaya oyulmak sureti ile yapılmıştır. Mausoleion’a bakan yönünde de bir pencere bulunmaktadır. Bu kabir odasının yanında önceden Newton tarafından açılan bir diğer kabir odası var ise da, bu oda Danimarkalıların yaptığı kazı sırasında açılmamıştır. Pencere diye isimlendirilen bölümün altında abidesi çevreleyen galerinin devamı görülmektedir. Bacalar yapım kolaylığı sağlamak için açılmıştır. Bacaların bir bölümü kazı alanında görüleceği gibi kuyulara dönüştürülmüştür. Çukurun güneyinde görülen dikdörtgen taş bloklardan yapılmış ayakların neye yaramış olduğu anlaşılamamıştır. Asıl kabir odasına giren merdivenler Newton’un anlattığı gibi ana kaya içerisine oyulmuş basamaklar değildir. Bu basamakların bir bölümü kesme taşlardan yapılmıştır.

Danimarkalıların yaptığı kazı sırasında merdivenlerin dibinde Newton tarafından kazılmamış alanda boğa, koyun, keçi, horoz ve kumru kemikleri bulunmuştur. Bunlar merasim sırasında kurban edilen hayvanların kemikleridir. Mausolos’un öbür dünya’da yararlanması için mevzulmuştur. Burada görülen kanal Mausoleion kabir anıtına aittir.

Açık hava müzesinin şark bahçe duvarının sağ köşesine yakın bir yerde bulunan kapıdan dışarı çıkıldığında Mausoleion kabir anıtının mukaddes alanı çevreleyen peribolos duvarının bir bölümü görülmektedir. müze binası kapalı ve yarı açık olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Kapalı kısmındakı topografik harita ve Mausoleion maketi burayı gezenlere yapıyı ve kenti daha iyi bir biçimde tanıtmaktadır.

 

Alıntı: http://bilgi-bilgi.com/halikarnas_mozolesi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s