Beyhekim Camii Mihrabı

Yitik Miras

Sitemiz www.yitikmiras.comadresine taşınmaktadır. Bu siteyi ziyaret ederbilirsiniz.


mihrap

Konya-Devlethan Mahallesinde Bulunan Beyhekim Mescidinden Kaçırılan Çinili Mihrab

Taşınır kültür varlıklarımızın çalınıp kaçırılmasına alışmıştık. Ancak, normalde taşınmayan kültürel eşyanın yerinden sökülerek götürülmesi ise, insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Selçuklu payitahtı Konya’daki Beyhekim Mescidinin mihrabı da bunlardan bir tanesi…

Kaçakçılar, 1907* senesinde, çinilerden yapılmış mihrabın çinilerinin tümünü yerinden sökerek Almanya’ya kaçırmışlar. Eser, şu anda yine Anadolu kökenli eserlerle dolu Bergama (Pergamon) Müzesinde bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının takip edilen eserler listesinde yer alan mihrab hakkında, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ” … şehrimize ait bazı tarihi eser ve değerlerin başka ülkelerde bulunması bize üzüntü veriyor. 19 YY sonlarında şehrimizde bulunan Beyhekim Mescidi Mihrabı yerinden sökülerek Almanya’ya götürülmüştür. Söz konusu mihrabın şehrimize yeniden kazandırılması için elemizden gelen tüm gayreti göstereceğimizden kimsenin kuşkusu bulunmasın. Tarihi değerlerimiz, gelecek nesillerin bizdeki emanetleridir.” ifadelerini dile getirmiştir.

 

* Kültür Bakanlığının sitesinde tarih 1907 olarak verilse de, bazı kaynaklarda kaçırılma tarihi 1899 olarak belirtilmektedir.

28.03.2013, Türkiye Kayıp Kültür Hazinelerini Arıyor

 

Mihrap, köşeli bir nişe sahiptir. Köşelerde silindirik sütunceler yer alır. Kavsara altı sıra mukarnasla doldurulmuştur. Alt sıradakilerin dördü üzerinde yazılara (kısa Hadis) yer verilmiştir. Diğer sıradakiler üzerinde geometrik motiflere yer verilmiştir. Alın üzerinde kıvrımdalar (rumîler) arasında palmetlere yer verilmiştir.
Kemer Bordürleri: Köşe sütuncelerinden sonra ince bir bordür üzerinde palmet ve rumîlere yer verilmiştir. Daha sonra geniş kitabe kuşağı gelmektedir. Burada Ayetel Kürsi yer alır. Lacivert ince bir bordürden sonra en kenarda rumî-palmetli ince bir bordürle mihrap son bulmaktadır.
Kavsaranın üzerindeki köşelik panosu üzerinde bir yazı bulunmaktadır. (Ankebut, 45’den bir ayet yer alır: Sana vahyedilen Kur’an’ı oku ve namaz kıl)
Mescidin Berlin’de Staatliche Museen’de sergilenen, çinicilik ve tuğla işçiliğin güzel bir eseri olan büyük mihrabı yerinde, ahşaptan yapılmış çini mihraptan bire bir kopye edilmiş mihrap yer alır.

kaynak: KARPUZ Haşim, Türk Kültür Varlıkları Envanteri Konya, Cilt:1, Ankara, 2009 ATÇEKEN, Z., Konya’daki Selçuklu Yapılarının Osmanlı Devrinde Bakımı ve Kullanılması, Konya, 1998

 

Konya Büyükşehir Belediyesinin  eser hakkında hazırlamış olduğu broşür için tıklayınız.

İlgili Belgesel, Yitik Mirasın İzinde, 4. Bölüm:

 

20.06.2015, Türkiye Kayıp Kültür Hazinelerini Arıyor

Reklamlar

Beyhekim Camii Mihrabı” üzerine 2 yorum

  1. Caminin kendisi yerinde duruyor ama etraf düzenlemesi, içindeki makine halısı, isminin yazılı olduğu tabelanın niteliği bizim bu güzelliklere artık layık olmadığımızı gösteriyor. Almanlar bu güzelliği ilimle! tekrar bir araya getirmiş, zira çinileri farklı zamanlarda parça parça çalıp yürütmüş birileri.Adamlar almış, korumuş,yılda bir milyondan fazla ziyaretçinin gittiği Berlin’deki müzede baştacı
    yapmış. Anlayana.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s